Zdjęcia kotów
Home
Forum

Eukanuba
Hill's
Iams
Nutro
Purina
Royal
Waltham
 

 

 

 

 

 

Co to jest Choroba dolnych dróg moczowych kotów (ChDDMK)?
ChDDMK to zespół czynników, z których kilka powoduje zapalenie dolnych dróg moczowych. U chorych kotów obserwujemy objawy podobne do zapalenia pęcherza u ludzi. Krystaliczne złogi, które gromadzą się w dolnych drogach moczowych mogą utrudniać oddawanie moczu. To zdarza się znacznie częściej u samców, ponieważ ich cewka moczowa jest dłuższa i węższa niż u samic. jeżeli nie zostanie udzielona natychmiastowa pomoc lekarska, całkowite zatkanie cewki może spowodować nieodwracalne zmiany w nerkach. Ponieważ jest wiele przyczyn tej choroby, potwierdzenie jej wymaga przeprowadzenia odpowiednich testów diagnostycznych.
Do głównych czynników prowadzących do wystąpienia tej choroby należą:
- Wysoki poziom niektórych mikroelementów w pokarmie może prowadzić do zwiększenia ryzyka powstawania kryształów w moczu. Magnez i fosfor są składnikami najczęściej spotykanych kryształów -struvitów (fosforo-ammonowo-magnezowych). Bardzo ważne jest, aby poziom tych pierwiastków w pożywieniu był jak najniższy. Pokarm, który kot spożywa ma istotny wpływ na kwasowość moczu. Struvity tworzą się w moczu zasadowym, a np. szczwiany wapnia odkładają się w moczu kwaśnym. Dlatego też prawidłowe żywienie zapewnia odpowiedni odczyn pH moczu, a przez to zmniejsza ryzyko powstawania kryształów.
- Mało aktywny tryb życia, przebywanie w mieszkaniu bez możliwości wychodzenia, mała ilość wypijanej wody, a nawet brud na kuweta może być powodem, że .Wasz kot rzadziej oddaje mocz. Taka sytuacja może sprzyjać rozwojowi choroby.
- Nadwaga, spowodowana złym żywieniem oraz czynnikami środowiskowymi także sprzyja chorobie.
- Chociaż prawdopodobieństwo wystąpienia choroby jest takie samo u samic, jak i u samców to jednak częściej dochodzi do odkładania się złogów i zatkania cewki u kastrowanych kotów płci męskiej.

Niebezpieczne sygnały ChDDMK
Choroba dróg moczowych kotów bywa dokuczliwa, a jeżeli dojdzie do zatkania cewki, bardzo niebezpieczna. Bardzo ważne jest rozpoznanie jej typowych objawów. Czasami nawet niewielkie zmiany w zachowaniu mogą świadczyć o poważnym problemie. Zwróć uwagę na pierwsze oznaki choroby i skontaktuj się niezwłocznie ze swoim lekarzem weterynarii, jeżeli tylko zauważysz:
- Nienormalny kolor,
- krew w moczu,
- nienaturalną postawę przy jego oddawaniu, lub posikiwanie często, a mało.
- Zmiany w zachowaniu, np. osowiałość, chowanie się, brak apetytu.
- Oddawanie moczu w nietypowych miejscach.

Rozpoznanie choroby dolnych dróg moczowych kotów
Ponieważ Jest wiele możliwych przyczyn tego schorzenia, Twój lekarz weterynarii przeprowadzi testy diagnostyczne, jak np. badanie pH moczu. Niezbędna do tego jest niewielka próbka moczu pobrana przez lekarza, albo lepiej przez Ciebie w domu. W niektórych przypadkach niezbędna jest szczegółowa analiza moczu z uwzględnieniem badania kryształów. Problem kryształów moczowych można stosunkowo łatwo rozwiązać podając odpowiednie jedzenie w zależności od ich rodzaju. Czasami, gdy te proste środki zawiodą uzasadnione jest przeprowadzenie dalszych badań (np. Rtg) celem postawienia prawidłowej diagnozy.

Zapobieganie chorobie i jej nawrotom
Pokarmy Hill's Science Plan* są specjalnie sformułowane, aby zminimalizować ryzyko żywieniowej przyczyny choroby dróg moczowych kotów. Istotą tej formuły jest niski poziom magnezu i fosforu oraz kwaśny odczyn moczu co efektywnie zapobiega tworzeniu się kryształów fosforo-ammono-magnezowych (struvitów), najczęściej wikłających to schorzenie. Szeroka gama pokarmów Science Plan* dla zdrowych kotów oraz ciągły dostęp do świeżej wody to gwarancja ich dobrego samopoczucia. Jeżeli Twój kot ma nadwagę lub już jest dotknięty chorobą dróg moczowych, lekarz weterynarii zaleci odpowiednią dietę z linii Hill's Prescription Diet*. Linia Prescription Diet* firmy Hill's to diety do stosowania pod kontrolą lekarza weterynarii dla kotów chorych na chorobę dróg moczowych oraz diety zapobiegające jej nawrotom. Są to Prescription Diet* Feline s/d*, Prescription Diet* Feline c/d*, Prescription Diet* Feline w w/d* oraz Prescription Diet* Feline x/d*. Rezultatem zalecenia przez lekarza weterynarii stosownej diety będzie prawidłowa kwasowość moczu (pH), a także odpowiednia ilość mikroelementów przyswajana przez Twojego kota.

PAMIĘTAJ!
- Karm kota tylko jedzeniem zaleconym lub przepisanym przez Twojego lekarza weterynarii
- Nie podawaj mu żadnych smakołyków np. od stołu lub witamin
- Zapewnij stały dostęp do świeżej, czystej wody
- Baw się z nim, kiedy to tylko możliwe
- Utrzymuj kocią toaletę w czystości
- W przypadku zachorowania na chorobę dróg moczowych, Twój kot będzie musiał jeść specjalną dietę zapobiegającą tworzeniu się kryształów przez całe swoje życie.

Pomocne wskazówki
Produkty firmy Hill's są wyjątkowo smakowite, chętnie jedzone przez większość kotów. Ponieważ każdy kot jest wyjątkowy, oto kilka wskazówek jak przekonać Twojego ulubieńca do nowego pożywienia:
- Podgrzej puszkę do temperatury ciała przed podaniem
- Przez kilka dni karm kota z ręki
- Jeżeli Twój kot odmawia jedzenia przez ponad 48 godzin, natychmiast skonsultuj ten problem z twoim lekarzem weterynarii.

Opinie kociarzy

Brak komentarzy

 

Jeżeli masz coś do powiedzenia innym opiekunom kotów na temat tej karmy kliknij tutaj

Karmy dla kotow - Hill's